Strona startowa

Wiadomości

Wyświetl wiadomości:

Wiadomości:

REKLAMA

Wiadomości - Biznes

Kontrola podatkowa w firmie nie musi oznaczać kłopotów

Dodał: Agnieszka Data: 2015-05-25 10:57:48 (czytane: 12475)

Jeśli dobrze znamy swoje prawa, wiemy, jak przebiega kontrola podatkowa i zachowamy spokój, nie ma powodów do obawy. A zupełnie spokojnie mogą spać ci przedsiębiorcy, którzy korzystają z usług doradcy podatkowego - z co najmniej dwóch powodów.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój



Po pierwsze, mogą mieć pewność, że ich rozliczenia i dokumenty są prawidłowe, a po drugie, to doradca podatkowy, z którym firma podpisała umowę bierze na siebie wszelkie kontakty z kontrolerem podatkowym.

Upoważnienie doradcy podatkowego
Każdy przedsiębiorca może upoważnić doradcę podatkowego do reprezentowania go w zakresie kontroli podatkowej. Wystarczy podpisać upoważnienie i dostarczyć je naczelnikowi urzędu skarbowego, wójtowi/burmistrzowi/prezydentowi miasta. Od momentu takiego zgłoszenia do kancelarii podatkowej trafi zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej oraz późniejsza dokumentacja związana z kontrolą.

Przed rozpoczęciem kontroli - zawiadomienie
Co do zasady nie musimy się obawiać, że kontrola podatkowa nas zaskoczy. Organy podatkowe powinny uprzedzić przedsiębiorcę o zamiarze przeprowadzenia kontroli. Urzędnik nie pojawi się więc wcześniej, niż po 7 dniach od doręczenia zawiadomienia. Jeśli kontrola nie zostanie wszczęta po upływie 30 dni od daty doręczenia zawiadomienia, rozpoczęcie kontroli możliwe jest tylko po otrzymaniu ponownego zawiadomienia.

Są przypadki, w których kontrola może być przeprowadzona bez wcześniejszego uprzedzenia. Dzieje się tak w przypadku, gdy kontrola dotyczy np. zasadności zwrotu różnicy podatku lub zwrotu naliczonego podatku  VAT, kiedy kontrola jest wszczęta na żądanie organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. O kontroli nie zostanie wcześniej powiadomiony przedsiębiorca, jeśli dotyczy ona niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej, przychodów z nieujawnionych źródeł lub gdy kontrola ma charakter doraźny dotyczący ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej, użytkowania kasy lub sporządzania spisu z natury.

Kto może kontrolować?
Kontrola podatkowa jest przeprowadzana z urzędu. Organami kontrolnymi jest nie tylko urząd skarbowy, ale także wójt, burmistrz, prezydent, starosta lub marszałek województwa, a także minister finansów. W ich imieniu – w oparciu o imienne upoważnienia, kontrolę prowadzą pracownicy i funkcjonariusze wspomnianych organów.  

Rozpoczęcie kontroli

Wszczęcie kontroli następuje przez doręczenie kontrolowanemu – w przypadku współpracy z kancelarią – doradcy podatkowemu upoważnienia do i okazanie legitymacji służbowej.

Przebieg kontroli
Kontrola jest prowadzona w siedzibie firmy, a w przypadku, gdy dokumentacja znajduje się w kancelarii – u doradcy podatkowego.

Czynności kontrolnych dokonuje się z obecności kontrolowanego, chyba, że zrezygnuje on (na piśmie) z prawa uczestnictwa.  Kontrolerzy mogą także zażądać dostępu do miejsc związanych z prowadzoną działalnością (np. budynków, lokali, pomieszczeń, gruntów), w godzinach jej prowadzenia. Za zgodą kontrolowanego czynności mogą odbywać się także w siedzibie organu podatkowego.

Kontroler może żądać udostępnienia dokumentów związanych z przedmiotem kontroli i dokonywać odpisów, kopii, nagrań, czy fotografii, przesłuchiwania kontrolowanego i świadków, a także zasięgania opinii biegłych. Kontrolowany ma obowiązek udzielać kontrolującemu wszelkich wyjaśnień i dostarczać dokumenty, a także – w miarę możliwości – zapewnić samodzielne pomieszczenie i miejsce do przechowywania dokumentów.  Kontrola powinna być przeprowadzona z sposób sprawny i niezakłócający funkcjonowania przedsiębiorcy

Zakończenie kontroli, protokół i zastrzeżenia
Kontrola powinna być zakończona bez zbędnej zwłoki, najpóźniej w terminie wskazanym w upoważnieniu do jej przeprowadzenia, które otrzymujemy w momencie wszczęcia kontroli.

Jej zakończenie dokumentuje się w protokole, który zawiera m.in. opis dokonanych ustaleń faktycznych, ocenę prawną sprawy oraz pouczenia o prawie złożenia korekty deklaracji oraz zastrzeżeń bądź wyjaśnień.

Jeśli kontrolowany nie zgadza się z ustaleniami protokołu może w terminie 14 dni od jego doręczenia przedstawić zastrzeżenia lub wyjaśnienia, wskazując jednocześnie stosowne wnioski dowodowe. Organ kontrolujący ma 14 dni na zawiadomienie o sposobie załatwienia, wskazując, które zastrzeżenia nie zostały uwzględnione, wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym. Brak reakcji kontrolowanego na protokół w tym terminie oznacza, że nie kwestionuje on ustaleń kontroli.

Książka i czas trwania kontroli

Przedsiębiorca jest zobowiązany prowadzić i przechowywać w swojej siedzibie książkę kontroli oraz upoważnienia i protokoły kontroli. Książka (która może być prowadzona także w formie elektronicznej), służy do dokumentowania liczby i czasu trwania kontroli w firmie.

Co do zasady nie można równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej kontroli, a czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać:      

•    u mikroprzedsiębiorców – 12 dni roboczych,
•    u małych przedsiębiorców – 18 dni roboczych,
•    u średnich przedsiębiorców – 24 dni robocze,
•    u pozostałych przedsiębiorców – 48 dni roboczych.
      
Przedłużenie czasu trwania kontroli jest możliwe jedynie z przyczyn niezależnych od organu kontroli i wymaga uzasadnienia na piśmie.

Adam Pankowski
Kancelaria Doradztwa Podatkowego Adam Pankowski

Potrzebujesz wsparcia, masz problem z zakresu podatków lub księgowości w Twojej firmie? Zapraszamy do współpracy! www.apankowski.pl

Więcej informacji o nas w Katalogu firm
 


Reklama

Tagi: VAT   kontrola podatkowa   us   pankowski

Zobacz także

Pomoc finansowa dla producentów kukurydzy

Dodane: 2024-02-22 13:35 - Komentarze  (0)  czytane (5103)

TAGI: ARiMR, pomoc dla rolnika, dopłata dla rolnika



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.220.1.239

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje